Sök böcker i

Följ oss

            

NG bibliotek


Vi har öppet
måndag - torsdag  8.30-16.00
fredag                       8.30-14.45

tel 08-718 8126 biblioteket.ng@nacka.se

Kategorier

The Art of Being Normal

nyNär David Piper är åtta år får hans klass en skoluppgift där de ska skriva om vad de vill bli när de blir stor. Alla de klassiska drömmarna radas upp: fotbollsspelare i Premier League, skådespelare, premiärminister osv. Men det här är inget som David drömmer om. Istället skriver han:
”I want to be a girl”.

The Art of Being Normal är en gripande och mycket bra ungdomsroman som skildrar unga transpersoner ur ett normkritiskt perspektiv. Boken är brittiska Lisa Williamsons debut, och har blivit både hajpad och hyllad (enligt #whatisnormal var det den tredje mest sålda YA-boken (young adult) förra veckan i Storbritannien!).

Jag älskar att den här fina boken finns i klassuppsättning på engelska, så det ska bli jättespännande att höra vad eleverna tycker. Rekommenderas varmt!

Lämna en kommentar