Sök böcker i

Följ oss

            

NG bibliotek


Vi har öppet
måndag - torsdag  8.30-16.00
fredag                       8.30-14.45

tel 08-718 8126 biblioteket.ng@nacka.se

Kategorier

Estetelever aktuella med minnesarkiv

Detalj Paul

Vi har tidigare berättat om den superintressanta utställning som ESB3 har arbetat med i kursen bildteori, och som nu har vuxit fram i biblioteket den senaste veckan. Igår var det vernissage och alla de sexton utställarna i klassen fick berätta om just sitt minne och hur detta gestaltats med hjälp av en vit box, noggrant utvalda föremål och en berättelse.

”Minnesarkivet” finns nu på plats fram till den 13 november, klassen hälsar alla besökare välkomna att utforska varje box på plats, man får känna, lukta och läsa, så länge innehållet i respektive låda läggs tillbaka på ett liknande sätt.

Ni som inte har chansen att komma hit kan ta del av bilder från redovisningen och samtliga lådors innehåll här – varje föremål bär på ett vackert eller omskakande minne, fint och starkt.

Box 1 Anastasia Italien

Box 8 Desiree Halsbandet

Box 16 Malin Nallar

Box 15 Canan Kam

Box 14 Mintra Kakelplatta

Box 13 Julia Pinne

Box 12  Miranda Postit

Box 11 Paul Kavaj

Box 9 Rebecca Hammare

Box 7 Amanda Gotland

Box 6 Linn Syrendoft

Box 5 Jakob Hund

Box 4 Allison Flygbiljett

Box 3 Hannah Ring

Box 2 Alma Plastbollar

  Halsbandet

Lämna en kommentar