Sök böcker i

Följ oss

            

NG bibliotek


Vi har öppet
måndag - torsdag  8.30-16.00
fredag                       8.30-14.45

tel 08-718 8126 biblioteket.ng@nacka.se

Kategorier

Pågående elevutställningar!

Just nu har vi tre aktuella elevutställningar i biblioteket!

Först ut är ESB1 som gjort egna fanzines. Uppgiften var att fördjupa sig i en konstnär och konstinriktning fr 1900-talet. Tidningen skulle innehålla ett porträtt, ett verk, en händelse fr konstnärens liv samt en kort text om den konstnärliga inriktningen som konstnären var del av:

” Fanzines” ESB1. Lärare: Hanna Dagerskog

Den andra utställningen som vi visar just nu är gjort av elever i ESB3. Läraren Hanna Dagerskog berättar: ”Som en del av ett större arbete i bildteorin har eleverna gjort nya omslag till några av bildsalens konstnärsböcker. Att göra en kopia av ett verk kan vara ett sätt att närma sig en bild, att måla av kan vara som att sjunga med i en sång”:

ESB3 ”Omslag konstnärsböcker”. Lärare: Hanna Dagerskog

Till sist visar några elever i ESB2 upp sina slutprojekt i kursen Digitalt skapande 1:

Amanda, ESB2

Amanda, ESB2. Lärare: Anna Edqvist

es23es22

Det här är bara några av många fantastiskt fina konstverk av elever som just nu finns på biblioteket.

Välkommen in och kolla fler!

Lämna en kommentar