Sök böcker i

Följ oss

            

NG bibliotek


Vi har öppet
måndag - torsdag  8.30-16.00
fredag                       8.30-14.45

tel 08-718 8126 biblioteket.ng@nacka.se

Kategorier

IMSPR ställer ut bokkonst i biblioteket

FullSizeRender FullSizeRender (1) FullSizeRender (2) FullSizeRender (3)

Klasserna IMSPR A2 och B2 har under våren arbetat med ett kreativt SO-projekt på språkintroduktionen, där gallrade böcker har omvandlats till konstverk. En konstform som också går under namnet bibliogami.

Här är ett axplock av de konstverk som skapats av böcker som var på väg att kasseras. Uppgiften har varit att gestalta en personligt vald livsåskådning utifrån ett fysiskt bokexemplar. Bland de gestaltade livsåskådningarna finns bland annat, islam, kristendom, ateism och buddism. Böcker som nu fått ett nytt liv tack vare fantastiskt fantasifyllda och kreativa elever. Det finns totalt sexton verk att kika på i biblioteket, kom in och inspireras!

 

 

Lämna en kommentar