Sök böcker i

Följ oss

            

NG bibliotek


Vi har öppet
måndag - torsdag  8.30-16.00
fredag                       8.30-14.45

tel 08-718 8126 biblioteket.ng@nacka.se

Kategorier

100 år av Europas dramatisk historia

I år är det 100 år sedan Första världskriget bröt ut, 75 år sedan Andra världskriget började och 25 år sedan Berlinmuren föll. På biblioteket kan du nu se utställningen ”Dictatorship and Democracy in the Age of Extremes: Spotlights on the History of Europe in the Twentieth Century“. Det är Tyska ambassaden som i samarbete med EU-kommissionens representation i Sverige visar utställningen här på Nacka Gymnasium, innan den vandrar vidare till Södertörns Högskola.

Vill du läsa mer om Europas historia? Det finns många bra texter på Historiebiblioteket.

Historiana är en annan digital resurs som ger olika perspektiv på den europeiska historien.

Mer om Första världskriget: BBC History och Europeana

Lämna en kommentar